Jihočeské návsi
BřehovRadošoviceZáboříDobčiceLipanoviceHolašovice

Záboří
Klepnutím zvětšíte...
Boží muka
Klepnutím zvětšíte...
Stavení č.p. 20 a 40
Klepnutím zvětšíte...
Statek se špýcharem č.p. 15
Klepnutím zvětšíte...
Chalupa na návsi 
č.p. 1
Záboří je skvost. I když se stalo památkovou rezervací lidové architektury později než sousední obce - teprve v roce 1995, má něco, co se málokde vidí. Jsou to boží muka, obloukovitě rozkročená přes potok, protékající rozlehlou návsí. Svým, s prominutím, oblým rozkrokem i skutečnou jedinečností jsou tak trochu místní zábořskou eiffelovkou, ale Záboří toho má k ukazování mnohem víc. Tak třeba návesní kaple. Okolní štíty jsou většinou datovány po obyčejnsku, arabskými číslicemi, zato kaplička má dataci 1891 v číslicích římských. 

Jednu usedlost tvoří dvě chalupy s trojúhelníkovými štíty s popisnými čísly 17 a 38. První má trojúhelníkový štít obyčejný, druhá z roku 1858 trojúhelníkový s výzdobou. Velmi úhledné je stavení č. 40. Na drobném, ale velmi zdobném štítě, jednom z nejhezčích v této obci, je letopočet 1837. Trochu širší ale jednodušší je druhý trojúhelníkový štít usedlosti s číslem popisným 20.

V rohu návsi stojí špýchar patřící ke statku číslo 15. Na to, že nejde o obytnou budovu, je velmi složitě štukován, zdoben má celkem netradičně i odvrácený, tedy zadní trojúhelníkový štít.

Zajímavá je i úzká chaloupka v rohu návsi v pravém úhlu k již popisovanému statku číslo 17. Trojúhelníkový štít z roku 1857 má pěkné štukové ozdůbky a podle nich a druhu písma lze snadno vyčíst, že část obce vystavěla jedna zednická parta s typickým "rukopisem".

K nejvyšší chalupě na návsi patří statek číslo popisné 1. Je to opravdu velká patrová chalupa z roku 1894 se zdobenými okny, štukovými věnečky a celkem výjimečným kvádrováním po stranách čelní zdi. Patrová je i vedlejší chalupa č. 21 s tradičními štukovými ozdůbkami a datací do roku 1873. Mezi těmito dvěma obytnými budovami stojí překrásný špýchar s šesti drobnými průduchy a štukovými zdobnými hvězdičkami na čelní straně.

(Prameny: Přehled kulturních památek okresu České Budějovice)
 
 

Webdesign: NEBE s.r.o.        Copyright: © Blanský les - podhůří